Volejte  +420 603 245 775   •   Kontakty

Vybrané tipy pro mládežnické basketbalové trenéry


12.11.2014
Pro vaší trenérskou inspiraci jsme pro vás přeložili nejaktuálnější vybrané tipy z portálu USA Youth Basketball. Doufáme, že vám pomohou s organizací lepší a úspěšné sezóny a přispějí ke zkvalitnění vaší trenérské praxe. 
Příprava tréninkového rozvrhu a plánu
Buďte připraveni na svůj tým již před začátkem sezóny. Mějte ujasněno, co chcete své hráče naučit a jak přesně toho chcete dosáhnout. Základy basketbalových činností by měly být na předním místě tréninkových činností bez ohledu na to, jací talenti se ve vašem týmu mohou nacházet. Některé prvky více sedí určitým věkovým a zkušenostním skupinám – diferencujte. Buďte opatrní, abyste se své děti nesnažili naučit něco, co nejsou schopny pochopit a správně si osvojit. Učit děti jak hrát s nasazením a jak hrát obranu jsou dvě zásadní věci, o které by váš tým měl vždy usilovat.
Pokud váš tým tvrdě maká, vynakládá maximální úsilí a hraje těžkou obranu, budete každou sezónu konkurenceschopní. Ve vašich prvních tréninkových lekcích byste se měli věnovat hlavně těmto dvěma zásadním prvkům basketbalu. Poté budete lépe schopní identifikovat týmové omezení, slabé a silné stránky pro potřeby útočných činností. Učit tým prvotně bránit vám později pomůže s jeho schopností útočit. Dbejte, ať jsou vaše útočné aktivity dravé a hravé, neboť tím podprahově vyprovokujete obranné principy vašeho týmu. Použití soutěžních, nicméně stále spíše aerobních (u dětí) podmínek ve vašich tréninkových drilech zaručí nejen lepší pozornost týmu, ale také zlepšení jejich kondice.
Postarejte se o to, aby tuto sezónu byla sranda
Basketbal je skvělá týmová hra. Jednou z nejlepších zkušeností, jíž si z něj děti odnáší, je právě týmová sounáležitost. To samozřejmě neznamená jen zkušenosti, jež si nosí ze hřiště, či ze zápasů. Ujistěte se, že pro své svěřence uspořádáte dostatek mimoherních aktivit a teambuildingových akcí, abyste týmovou sounáležitost jen umocnili.; vytvořte v nich vzpomínky, jež nikdy nebudou zapomenuty. Například můžete uspořádat zábavný, ale zároveň poučný výlet; nebo turnaj rodičů proti dětem; či uprostřed sezóny pořádnou party. Můžete klidně vyrazit společně do kina, nebo některý trénink věnovat jejich oblíbeným profesionálním hráčům, či uskutečnit tematicky-maškarní trénink. Zkuste třeba trénink, kdy veškerá komunikace bude neverbální, pomocí signálů a se zákazem mluvení. Bude to sice výzva, ale vtipná; navíc nutící k větší koncentraci a soustředění.
Potřebujete pomoc, mluvte s těmi, kdo vám ji mohou dát
Pro trenéry basketbalové mládeže existuje nepřeberné množství dobrých zdrojů. Snažte se z nich těžit, jak jen to jde. Můžete navázat kontakty s ostatními trenéry mládežnických, ale i dalších týmů; účastnit se trenérských klinik a seminářů, které pořádají. Tohle je věk svépomoci a samostatnosti, takže surfujte skrz web a hledejte zdroje věnované mládežnickému basketbalu. Na Youtube najdete dostatek materiálů pro inspiraci, jak ostatní trenéři koučují esenciální základy, či útočné a obranné systémy. Můžete si přečíst nespočet skvělých basketbalových knih o basketbalovém koučinku; asi nešlápnete vedle, pokud si přečtete jakoukoli knihu od velmi uznávaného kouče Johna Woodena.
 
Zdroj:
http://www.usab.com/youth/news/2012/08/10-preseason-youth-basketball-coach-preparation-tips.aspx

Novinky e-mailem

Přihlášením souhlasíte
se zpracovaním osobních údajů
Volejte +420 603 245 775 nebo +420 413 034 800  •  Kontakty
Napište sekretariat@sinstitut.cz
Sídlo: Londýnská 562, 407 53 Jiříkov
Zasílací adresa: Palackého 205, 408 01 Rumburk