Volejte  +420 603 245 775   •   Kontakty

Ve Varnsdorfu byl řádně oslaven Mezinárodní den stromů


13.10.2014
A nebyla by to pořádná oslava, kdyby nebyl vysazen alespoň jeden nový stromeček. V sobotu 11. 10. uspořádal Schrödingerův institut se Střední lesnickou školou Šluknov akci, která dala vzpomenout na tuto statnou a veledůležitou součást přírody.
V parku u varnsdorfské knihovny byla již od půl desáté veselá, ale i naučná atmosféra. Pro děti byla přichystána naučná stezka s dvanácti stanovišti, kde na příchozí čekaly nenáročné úkoly. Šlo například o určení stáří stromu podle letokruhů, poznání stop zvířat, rozeznání, jestli to či ono je opravdu dřevo nebo třeba ponaučení, co by člověk v lese (ne)měl dělat. Kdo vše řádně splnil, mohl očekávat sladkou odměnu.
Důležitou událostí oslav bylo vysazení nového stromu. U sportovní haly ve Varnsdorfu už byla připravena díra, do které se vložil strom darovaný od pana Michala Šatníka. Pak už ho stačilo jen zalít a doufat, že se mu bude dařit dobře a že se podobným způsobem oslaví Mezinárodní den stromů po celém světě.
V parku bylo nejen připraveno výborné jídlo v podobě jednohubek a jablečných „šneků“, ale i teplý čaj. Komu tohle bylo málo, měl možnost shlédnout a hlavně vyzkoušet, jak chutná nefalšovaný jablečný mošt, jehož příprava byla názorně předvedena. Stačilo vložit jablíčka do přístroje, rozdrtit a tuto směs rozmačkat. A pak už tekl mošt proudem do připravených lahví, okoštovat mohl každý.
Velmi hezká podívaná byla na ukázku výcviků psů. Cvičitelé, majitelé i jejich mazlíčci přijeli až z Jiříkova, aby ukázali, co jejich miláčci dovedou. Byla předvedena poslušnost, vysvětleno, jak jí dosáhnout a bylo ukázáno, co všechno lze se psy dělat.
Základem je samozřejmě překážková dráha, ale co takové psí přetahování? To si mohli vyzkoušet i příchozí, na jedné straně lana byl do „peška“ zakousnut rotvajler, na druhé čtyři děti. Samozřejmě čtyřnohá bytost vyhrála, psí síla a vytrvalost zvítězila.
Další věc, která překvapila diváky, bylo zavěšení psa na stromě. Zní to sice morbidně, avšak probíhá to tím stylem, že se pes zakousne do „peška“, jenž visí na laně. A zvíře si to třeba půl hodiny náramně užívá.
Mezinárodní den stromů se sice oficiálně slaví až 20. října, tyto předčasné oslavy ale byly náramně povedené a hlavně ukázaly dětem i rodičům, že stromy patří mezi naše společné bohatství. 

Novinky e-mailem

Přihlášením souhlasíte
se zpracovaním osobních údajů
Volejte +420 603 245 775 nebo +420 413 034 800  •  Kontakty
Napište sekretariat@sinstitut.cz
Sídlo: Londýnská 562, 407 53 Jiříkov
Zasílací adresa: Palackého 205, 408 01 Rumburk