Volejte  +420 603 245 775   •   Kontakty

Úspěšné trio srpnových soustředění BAŠ - ohlédnutí


13.11.2014
Dnešní podzimní dny nás daleko více vedou ke vzpomínkám na léto. Jednou z těch skvělých vzpomínek jsou i tři srpnová soustředění BAŠ, která pak těsně před usednutím do školních lavic vyvrcholila naprosto nevídaným výjezdem do Španělska.
První dějství jsme pro naše malé basketbalistky a baskeťáky připravili v okolí Jiřetína pod Jedlovou, které kromě dostatečně vybaveného sportovního areálu nabízí nespočet běžeckých tras, tréninku přívětivých míst a také zábavných atrakcí. Počasí nám přálo, takže si zdejší nádhernou přírodu s jejími scenériemi mohly děti naplno užívat. Pro některé to byla jistě dřina: ranní rozcvičky s míčem a protahování jejich ztuhlých svalů; výběhy v okolí do kopce a z kopce; odpolední pohybové hry v písku a pilování basketbalových dovedností; večerní program plný her, kompenzačních cvičení a také lezení na umělé stěně. Počáteční nelibé pocity, či strach z výšek, však nakonec všechny statečně překonaly a my pevně doufáme, že jejich pohybové sebevědomí se úspěšně přenese i do toho životního.
Díky tomuto prvnímu bloku jsme mohli naše svěřence pozorovat v rozličných pohybových úkolech a sledovat, jak si s nimi poradí. I když jsme předně všechny děti rozdělili pomocí základních fyzických testů do odpovídajících výkonnostních skupin, například lanové centrum na vrcholu Jedlové bylo velkou výzvou všem. To vše dohromady nám o pohybovém, ale i lidském potenciálu dětí řeklo mnohem více, než pouhý čas k uběhnutí 60 m. Děti jsou skvělým důkazem toho, že pohyb je nám dán, že je přirozenou součástí našeho vývoje, a proto by ho mělo být co nejvíce v co nejrůznějších podobách.
Druhé dějství bylo daleko více soustředěno na basketbalové dovednosti a probíhalo ve varnsdorfských tělocvičnách, se zajištěnou stravou ve školních jídelnách, prokládané řáděním na některých náročných venkovních průlezkách. Zde už určení trenéři a trenérky vedli své týmy k důslednější průpravě před blížící se sezónou.
A konečně třetí dějství našich BAŠ soustředění představovalo něco dosud nepoznaného a týkalo se starších hráček a hráčů našich týmů. Svým způsobem šlo o velkou výzvu, se kterou jsme se díky skvělému trenérskému zázemí úspěšně poprali. Cestovní kancelář nám sice svými kroky pravděpodobně chtěla v úspěchu zabránit, ale my jsme se nedali a z prostředků Schrödingerova institutu jsme byli schopní dětem zajistit denně čerstvé ovoce a zeleninu, dodatečnou dávku kvalitního jídla, nevídanou klimatizovanou sportovní halu, vlastního maséra, městskou dopravu, cestovní výlety a další skvělé atrakce letoviska Blanes a jeho okolí.
Ani ve Španělském Blanes nešlo o žádné leháro. Ti, co si zprvu mohli myslet, že jedou pouze řádit k moři, z této představy ihned vystřízlivěli při prvním časně ranním výběhu podél celé pláže, následovaném naším vlastním zdravením vycházejícího slunce a zakončeném velmi osvěžující koupelí v průzračném moři. Chuť na pořádnou snídani byla o to větší, neboť ihned po ní jsme se MHD přesunuli do místní nové sportovní haly k intenzivním basketbalovým tréninkům. Uvnitř moderní haly jsme měli k dispozici několikero košů a možnost rozdělit naše svěřence podle stupně jejich dovedností od začátečníků až po naše ligové holky a starší kluky. Každý tak dostal přesně takový trénink, který potřeboval. Po obědě jsme většinou trávili čas na pláži, přetahovali se lanem, zahrabávali v písku a aktivně potápěli. I pozdní večery jsme věnovali basketbalu na místních osvětlených hřištích, kde jsme u lidí vzbuzovali úžas tak velkou, různorodou a organizovanou skupinou baskeťáků.
Basketbal je hra o soupeřích a bez poměřování sil s tamními hráči by celé soustředění nemohlo být úplné. Pro naše ligové juniorky U19 jsme měli zorganizované utkání s tamním holčičím týmem, který měl sice velmi pěkné basketbalové dovednosti, ale utrpěl vcelku jasnou porážku. Byla to velmi zajímavá zkušenost, která nás motivuje k prohloubení mezinárodní spolupráce. Také streetballové střety s tamními baskeťáky pro naše týmy skončily čistým štítem a jako BAŠ jsme tedy z Blanes odjeli neporažení.
I když lze celé trio soustředění hodnotit jako úspěšné, Španělské dějství z něj výrazně vyčnívá. Šlo o zkušenost, že i malý tým nadšenců dokáže vytvořit velké věci, kterým zahraniční soustředění v nám neznámých a jazykově cizích podmínkách jistě je. Znamená to pro nás, že pro příští rok hodláme zorganizovat soustředění ještě kvalitnější a mnohem nabitější. Chceme našim hráčkám a hráčům nabízet jen to nejlepší, proto nadále pracujeme na našem vlastním trenérském vzdělávání a připravujeme tak prostor k výjezdu za některým z nejkvalitnějších basketbalových klubů evropské scény. Tyto kluby se naštěstí nachází v přímořských státech, jakými jsou Španělsko a Itálie.
 
Jan Hladík

Novinky e-mailem

Přihlášením souhlasíte
se zpracovaním osobních údajů
Volejte +420 603 245 775 nebo +420 413 034 800  •  Kontakty
Napište sekretariat@sinstitut.cz
Sídlo: Londýnská 562, 407 53 Jiříkov
Zasílací adresa: Palackého 205, 408 01 Rumburk