Přihlaste se na naše pravidelné aktivity! 
  Volejte  +420 603 245 775   •   Kontakty

Stephen Curry: Jeho úspěch není jen náhoda


12.05.2015
Stephen Curry, point guard týmu Golden State Warriors, má na svém kontě tři zlaté medaile v dresu US basketbalové reprezentace, a to už jako junior v kategorii U19. Nyní byl v lize NBA nominován jako Most Valuable Player (MVP) regulérní sezóny2014-2015. Rozhovor s jeho otcem, veteránem NBA, vám může napovědět, že Stephenův úspěch nebyl zdaleka o talentu, ale o něčem mnohem obyčejnějším: o tvrdé dřině a odhodlání.
Když byl Stephen malý, určitě mu pomohlo, že jeho táta, Dell Curry, byl profesionálním basketbalovým hráčem. Ale mít tátu v 16 sezónách NBA samo o sobě nezaručuje vůbec nic – zejména pokud jste menší a ne tak atletičtí, jako ostatní. Podle Della, který v době Stephenova dětství hrál za Charlotte Hornets, se Stephen stal hvězdou NBA jakou je dnes, protože byl pilným studentem basketbalu a pracoval na své hře tak tvrdě, jak jen mohl.
Nyní šestiletý veterán NBA, Stephen byl jmenován MVP v sezóně 2014-15. Dell, který teď působí jako hlasatel pro Charlotte Bobcats si našel chvíli k zodpovězení následujících otázek o Stephenově cestě k úspěchu: 
   
Jaký byl Stephen jako dítě?
Dell Curry: Byl energický, vždy věnoval pozornost tomu, co se kolem něj děje a byl ochotný se učit. Vyzkoušel několik různých sportů, nejen basketbal. Hrál americký fotbal, baseball a kopanou. Byl vždy velmi intuitivní k tomu, co se kolem něj dělo. Prostě to všechno ihned vstřebal.
Byl velmi dobrým hráčem baseballu, pak objevil golf. Jednou se mu při hře golfu se mnou povedl opravdu dobrý odpal a tak se rozhodl, že je to cesta, kterou chce jít. Obvykle se mnou hrával, když mu bylo 6 až 7 let, takže jsem mu musel zkrátit golfovou hůl. Jezdil kolem nás ve vozítku, sledoval naší hru, a jak jsme se dopracovali na green, přidal se a dokončil celou hru.
Jak se našel v basketbalu a rozvinul své dovednosti?
Dell Curry: Tuším, že jsme ho k basketbalu přivedli někdy kolem 6 a 7 roku. Samozřejmě u toho byl odjakživa, když jsem hrál v NBA, takže basketbal pro něj nebyl nic nového. Ale začal skutečně velmi brzy. My jsme se jen snažili, aby si osvojil správnou skladbu dovedností, měl odpovídající trénink fundamentů tak, aby svou hru mohl z něčeho vypracovat a rozvinout. Věděl pak jak hrát, naučil se o basketbalu a věděl, jak své dovednosti rozvíjet a jak na nich pracovat.
Kdy jste si uvědomil, že Stephen má vše potřebné ke hře na vyšší úrovni?
Dell Curry: Záleží na tom, jakou úroveň máte na mysli? Vždy dobře ovládal míč a uměl střílet. V každém týmu kde hrál, byl ale pokaždé nejmenším dítětem, nicméně byl také největším dříčem. Takže bych řekl, že klíčová byla příležitost hrát za střední školu a rozvinout se tam. Tam mi došlo, že by mohl hrát někde na univerzitě. A pak jeho vysokoškolský trenér Bob McKillop po prvním turnaji na Davidson College řekl, že by Stephen mohl být profesionálním hráčem.
Nebylo to něco, co bychom v něm hned viděli. Při práci na jeho hře a rozvoji jsme měli nějakou představu o tom, jak by mohl postupovat na vyšší úrovně. Ale u malého kluka nikdy nevíte, kam až dokáže zajít – jestli vydrží jeho zájem, jestli stále bude chtít makat, jestli nevyhoří. Vždy existuje spousta faktorů, která určuje, kam až se mladý hráč bude schopen dostat.
Jaké výzvy musel Stephen jako dítě překonat?
Dell Curry: Naučit se hrát i přesto, že nebyl nijak atleticky nadaný, ani nepatřil mezi nejvyšší hráče. Být kolem hráčů z NBA mu určitě pomohlo, protože se tak učil, jak ta nejvyšší hra funguje. Byl na všech trénincích. Díval se, jak hrát tím správným způsobem, jak využívat své spoluhráče. Byl to proces. Být kolem kluků, kteří patří mezi nejlepší na světě, mladým opravdu pomůže uchovat si pozitivní přístup ke hře. Zároveň jim to ukáže, že pokud milují basketbal a svou práci, můžou dosáhnout nevídané úrovně.
Jakou máte radu pro rodiče mladých hráčů a hráček?
Dell Curry: Jen buďte podporující. Netlačte na ně, jinak jim seberete radost ze hry. Pokud se vaše dítě rozhodne hrát basketbal, poskytněte mu tolik zdrojů, kolik jen můžete, aby se mohli stát nejlepší v tom, co dělají. Svým dětem jsem řekl, že mohou dělat jakýkoli sport budou chtít. Ale pokud už se pro některý rozhodnou, tak aby do něj šli naplno a dělali ho na 100%. Protože pokud do toho nedají všechno, podepíše se to nejen na nich, ale i na týmu. Nezkoušejte si přes vaše děti plnit své sny, protože to nebude fungovat. Bude to fungovat jen krátce a pak se objeví další a další problémy. Buďte tak podporující, jak jen budete moc, dejte jim tolik prostředků, kolik můžete a nechte je vypracovat jejich maximální potenciál.
http://www.usab.com/news-events/news/2015/05/before-they-made-it-stephen-curry.aspx
Na základě původního článku sepsal a přeložil Jan Hladík

Novinky e-mailem

Přihlášením souhlasíte
se zpracovaním osobních údajů
Volejte +420 603 245 775 nebo +420 413 034 800  •  Kontakty
Napište sekretariat@sinstitut.cz
Sídlo: Londýnská 562, 407 53 Jiříkov
Zasílací adresa: Palackého 205, 408 01 Rumburk