Volejte  +420 603 245 775   •   Kontakty

Rumburský ragbyový tým sehrál v Ústí n. L. historický propagační dvojzápas


05.08.2014
Na pozvání přátel nejbližšího klubu „rugby league“ SC Blades Ústí n.L. sehrál náš tým propagační dvojzápas v tzv. devítkové (hrané o 9 hráčích) verzi tohoto rugbyového „kódu“. Rugby league se na rozdíl od běžného rugby („union“), hraje ve 13 nebo 9 hráčích a podle mírně odlišných pravidel. V roce 1895 se 22 klubů ze severní Anglie odtrhlo od rugbyové unie, protože chtělo platit své hráče. Unie, která se chtěla přísně držet amatérismu, to odmítla, a tak došlo k historickému „rozkolu“. Pravidla se pak začala vyvíjet odlišně. Severoanglické kluby založily „ligu“. Někde se „league“ stala populárnější než klasické rugby (sev. Anglie, Austrálie, Papua), jinde je ale zcela neznámé. U nás má league zatím 11 klubů (union 28). A právě souboj nejmladšího unionového klubu (Rumburk) a nejmladšího „ligového“ klubu v ČR se odehrál 3. srpna v ústeckém Svádově. Mimochodem, šlo o historicky první zápas mezi kluby obou kódů na území ČR!
Mužstvo odcestovalo v sestavě: P. Mark, T. Matoušek, J. Drda, Te. Drda, To. Drda, J. Koštejn, V. Janeček, S. Richter, doplněný navíc o hostující hráče J. Šulce, L. Turečka a T. Běhala.

V devítkovém předzápase jsme v prvním poločase zvítězili nad domácím B týmem 10:8 (všechny body J.Drda), v druhém podlehli 14:18 (body: J. Drda 6, Tureček 4, Matoušek 4). Celkové skóre: 24:26. Vzhledem k tomu, že s výjimkou hostujícího J. Šulce nikdo předtím league nehrál a že jsme se učili odlišnosti v pravidlech doslova za pochodu (a že jsme nastoupili zcela bez tréninku!), byla hra dobrá a výsledek taktéž. Řadě výroků domácího rozhodčího naši hráči vůbec nerozuměli.

V hlavním třináctkovém zápase nastoupil domácí A tým proti unionovému týmu RC Kralupy n.Vl., který posílen o naše hráče – V. Janeček, J. Koštejn, T. Matoušek a To. Drda prohrával po první půli 10:26. O přestávce zápas ukončila silná průtrž mračen. Za zmínku jistě stojí fakt, že utkání sledovalo 140 diváků!

Rádi jsme podpořili tuto propagační akci. Hráči si vyzkoušeli pravidla i atmosféru league. Jako „unionisté“ jsme samozřejmě měli problémy nejen s pravidly, ale také s atmosférou (hlasitá hudba, roztleskávačky, jistá agresivita soupeře, způsob rozhodování a komunikace hráčů vůči rozhodčímu atd.). Přesvědčili jsme se, že league je sice v podstatě verze rugby, ale svou povahou je spíše bližší americkému fotbalu. Mírně „gladiátorský“ přístup ke hře není pro hráče union srozumitelný a příjemný. Ale zkušenost to byla jistě užitečná. Pochvalu zaslouží všichni, naše položení byla pěkná, J. Drda byl opět nejproduktivnějším hráčem, P. Mark ukázal morálku a řadu pěkných skládek, velmi příjemně překvapil L. Tureček.

Poděkování náleží jak našim hráčům včetně hostujících, tak domácímu klubu v čele s Jardou Wágnerem i přátelům z RC Kralupy n.Vl.!

A zcela na závěr: podle předběžné dohody obou klubů by se ve Svádově mohl 27. září odehrát skutečně historický dvojzápas mezi naším klubem a „Blejdy“ z Ústí. Nejprve devítkový podle league pravidel a následně desítkový podle union. A co jediné nám v Ústí (jakož i na dalších akcích) chybělo? Alespoň symbolická podpora našich skalních fanoušků. Najdou se a najdou si oni cestu třeba 27. září do Ústí?

Nejbližší akce

Další dny
Paní Mandalová 03.12.2023 Výtvarný ateliér, Třída 9. května 1386, Rumburk
Turnaj severské ligy deskových her - Bobří banda 09.12.2023 Klubovna Varnsdorf

Novinky e-mailem

Přihlášením souhlasíte
se zpracovaním osobních údajů
Volejte +420 603 245 775 nebo +420 413 034 800  •  Kontakty
Napište sekretariat@sinstitut.cz
Sídlo: Londýnská 562, 407 53 Jiříkov
Zasílací adresa: Palackého 205, 408 01 Rumburk