Volejte  +420 603 245 775   •   Kontakty

Přednáška Jana Kopky očima Jany Trojanové


20.02.2015
Dlouho očekávaná přednáška Jana Kopky o nejdrsnějším závodě planety napříč zimní Aljaškou IDITAROD TRAIL INVITATIONAL 2007, na kole po stezkách pro psí spřežení se konala v úterý v Křinickém pivovaru v Krásné Lípě.
Hosté se začali scházet po páté hodině, ochutnávali některé pivní speciály, něco zakousli, nebo si popovídali. Samotná přednáška se konala v konferenční místnosti o patro výše. Po šesté hodině se tam sešlo bezmála 80 posluchačů, kteří vydrželi tři hodiny sedět a „hltat“ každé slovo, obrázek, video od Jana Kopky.
To, co jsme se včera dozvěděli, nejde popsat v pár větách a stejně tak vystihnout atmosféru, která v Křinickém pivovaru panovala. Honza hodně vyprávěl jak o samotném závodě, tak o svých pocitech, strachu, nebezpečí, zimě, kráse, přátelství, dobrodružství, adrenalinu a lidech. Vše bylo doplněné fotografiemi ze samotného závodu (které fotil ještě klasickým foťákem na film) a video ukázkami podbarvené indiánskou hudbou a aljašským větrem.

Závod je specifický tím, že start a cíl jsou na jiném konci Aljašky, které od sebe dělí 1 800 km. Nejedete po žádné cestě či silnici, nepoužíváte GPS a rozhodně nečekejte na každém pátém kilometru rozcestník. Počet obyvatel Aljašky je srovnatelný s počtem obyvatel Jablonce, takže žádné zástupy lidí a pomoc odnikud žádná, jen vy a Aljaška. Velkým nebezpečím na Aljašce je voda! Teplota se pohybuje okolo -40°C a vy se pohybujete po zamrzlých řekách zavátých sněhem a místy i po tenkém ledě. Honza vyprávěl, jak si namočil nohu a co udělat, když vás toto potká. Další problém - losi. Aneb strašně velká zvířata, která nechcete potkat. Omrzliny a jak jim předejít. Bivakování. Pomoc a ochota místních lidí.

Honza dojel do cíle jako první závodník za 23 dní 2 hodin a 43 minut. Jako druhý dojel Američan Jeff o několik hodin později. Jenom oni dva se dostali do cíle na trase 1 800 km. Třetího - Japonce Masaru -  zachránili přímo z trati, závod nedokončil. Všichni, kteří do toho šli, jsou pro mě vítězi.
Koho by zajímalo více o této přednášce, tak mrkněte přímo na web Jana Kopky, nebo si počkejte na knihu, která nabízí i více o samotném závodě psích spřežení.
Na této akci se společně podíleli Schrödingerův Institut, Křinický pivovar a Kola Brabec.

Foto: Jakub Trmal

Novinky e-mailem

Přihlášením souhlasíte
se zpracovaním osobních údajů
Volejte +420 603 245 775 nebo +420 413 034 800  •  Kontakty
Napište sekretariat@sinstitut.cz
Sídlo: Londýnská 562, 407 53 Jiříkov
Zasílací adresa: Palackého 205, 408 01 Rumburk