JIŽ BRZY ZVEŘEJNÍME PRAVIDELNÉ AKTIVITY NA ROK 2022/2023
  Volejte  +420 603 245 775   •   Kontakty

Poznáváme život Nomádů


13.07.2021
Co je to jurta a odkud pochází? Kdo je to Nomád? Co se skrývá v tibetské stúpě? Jak se peče chleba v uzbecké peci? Jak vypadají jaci? Na všechny tyto otázky jsme v úterý získali odpovědi díky vyprávění Jarmily Ptáčkové.
V úterý 13. června 2021 se uskutečnil projektový den s názvem „O životě Tibetských nomádů“, který připravil Schrödingerův institut v rámci projektu Šablony II.

Na pomezí obcí Velký Šenov, Vilémov a Mikulášovice vzniká areál Vědeckého a kulturního centra pro regiony Střední Asie Thonmi z. s. Pod vedením Dr. Phil. Jarmily Ptáčkové, výzkumné pracovnice Orientálního ústavu AV ČR v Praze se tak mohlo 15 dětí přesunout virtuálně do Tibetu a strávit tak zajímavé dopoledne plné vyprávění nejen o životě Nomádů.

Po přivítaní vzala paní Ptáčková děti do jurty, vysvětlila jim, co to vlastně je, z čeho se vyrábí, jaký je její smysl a význam a jaký je rozdíl mezi jurtou tibetskou a mongolskou. V jurtě bylo připravené promítání se spoustou obrázků o tom, kde leží Tibet, kdo je to kočovník, kde bydlí, čím se živí, ale také například jaké vyznává náboženství.

V dalším bloku jsme se vypravili po areálu, kde vzniká naučná stezka. Děti mohly vidět základy budovy vzdělávacího centra, která má mít přesnou podobu jako domky v Tibetu, na další zastávce bylo tzv. ovoo, nebo stupa. Po cestě byly vidět také barevné vlaječky, které tam nevisí jen tak náhodou, dále byla k vidění i hliněná pec a asi pro děti nejzajímavější pak bylo stádo jaků. Dozvěděly se, jak dlouho jaci žijí, proč se chovají a k čemu se využívají. Jačí mléko je jedno z nejkvalitnějších a nevýživnějších mlék. Kupodivu se jaci nechovají kvůli masu jako například náš skot, ale právě kvůli jejich mléku. V posledním bloku si děti připravily a upekly chleba v místní uzbecké peci.

V úplném závěru si děti vyplnily krátký test a tak si zkontrolovaly, jak dobře povídání paní Ptáčkové poslouchaly.

Akce byla podpořena z finančních zdrojů Evropské unie a MŠMT v rámci projektu Šablony II.

   

Novinky e-mailem

Přihlášením souhlasíte
se zpracovaním osobních údajů
Volejte +420 603 245 775 nebo +420 413 034 800  •  Kontakty
Napište sekretariat@sinstitut.cz
Sídlo: Londýnská 562, 407 53 Jiříkov
Zasílací adresa: Palackého 205, 408 01 Rumburk