Přihlaste se na naše pravidelné aktivity! 
  Volejte  +420 603 245 775   •   Kontakty

Polytechnický kroužek připraví vaše děti na budoucnost!


15.01.2020
Od září tohoto školního roku se Jakub Rattay rozhodl otevřít úplně nový kroužek, který ve Šluknovském výběžku není tak bězný. Polytechnický kroužek se zaměřuje na moderní technologie a zábavnou formou naučí i základy programování, které děti v budoucnosti určitě využijí. Vždyť technologie nás provázejí celým životem a proč na ně nebýt v rozumné míře připraveni? 
Nám se podařilo nahlédnout na jedno odpolední setkání v Krásné Lípě. Na začátku Kuba prozradí, na čem budou během kroužku pracovat. My měli štěstí, protože si děti mohly vybírat z mnoha různých typů aktivit. Na výběr měly tvoření cest pro ozoboty, létání s dronem, programování cesty ve hře Scottie Go!, stavbu větrného mlýnu ze stavebnice nebo programování robotických včeliček. 

Mezi nejoblíbenější aktivity se řadí dron a stavba robotů ze stavebnic. Dva chlapci ve školní chodbě trénovali triky, které mohou pomocí drona dělat. Byly to nejrůznější smyčky a průlety nebezpečnými místy. Navíc vše viděli i přímo na tabletu z pohledu drona, který má kameru na sobě připevněnou. Kromě toho ale také několik kluků stavělo ze stavebnice pomocí návodu větrný mlýn. Po dokončení stavby zapojili baterky a mlýn se rozpohyboval a bylo možné měřit, jakou rychlostí se pohybují jeho vrtule. 

Děvčata dala přednost vytváření cestiček pro robota, který pomocí kamery rozpozná trasu, po které má jet. Cesta může být doplněna o různé barevné prvky, pomocí kterých dělá ozobot tanečky, točí se, mění rychlost svého pohybu a další vychytávky. Jiní zase pomocí kartiček programovali cestu pro robota Scottieho. Tam musí vymyslet, jaká trasa by byla pro postavičku na tabletu nejlepší, aby dorazila do cíle. Pomocí kartiček připraví povely, který má Scoty v určeném pořadí provést a pokud se to povede, dostane se až do cíle. V těchto dvou aktivitách si děti osvojí základy programování, na kterých mohou dále stavět a vylepšovat své znalosti v programování. 

Poslední možnou aktivitou k vyzkoušení bylo programování robotické včelky pomocí tabletu. Na něm se připraví několik povelů, které poté včelka provede a cestuje tak po mapě. Kromě těchto aktivit se na kroužku také učí s videokamerou nebo vytvářejí větší projekty, jako například velký model Sluneční soustavy.

Děti si kroužek během několika málo měsíců oblíbily a těší se, co nového se ještě naučí. Jakub Rattay má s moderními technologiemi velké zkušenosti, které se mu daří předávat dál všem dětem. Nezbývá, než mu popřát hodně štěstí a vám všem můžeme tento kroužek jedině doporučit, protože ať chceme nebo ne, moderních technologií bude v budoucnu přibývat a je lepší na to děti dopředu připravit a rozumně je naučit s nimi zacházet. 

Polytechnický kroužek je určen pro žáky základních škol. Prozatím funguje v Jiříkově, Krásné Lípě, Starých Křečanech a v Rumburku. Na přesný rozpis kroužků se můžete podívat zde

Finanční prostředky na nákup vybavení poskytl Ústecký kraj.


Novinky e-mailem

Přihlášením souhlasíte
se zpracovaním osobních údajů
Volejte +420 603 245 775 nebo +420 413 034 800  •  Kontakty
Napište sekretariat@sinstitut.cz
Sídlo: Londýnská 562, 407 53 Jiříkov
Zasílací adresa: Palackého 205, 408 01 Rumburk