Volejte  +420 603 245 775   •   Kontakty

Narozeninový speciál - "Institut pohledem novin. Co se o nás psalo?"


21.12.2014
Právě slavíme tři roky Schrödingerova institutu. Je ale možné sepsat vše, co všechno se za tu dobu stalo? Institut za tak krátkou dobu urazil neuvěřitelnou cestou a dostal se do podvědomí většiny obyvatel Šluknovského výběžku. Začínalo se od nuly, dnes má institut ve své náruči přes 6000 členů. Podívejme se, jak tři roky kočičí organizace vnímala místní média.
V červnu tohoto roku informoval server výběžek.eu o sletu příznivců bubnování na rumburském náměstí. Akce byla pod patronací Hudební Akademie Šluknovska. Čímž narážíme na první velký posun institutu: za tři roky existence svou činnost protřídil do několika akademií. V současné době funguje akademie basketbalová, jejíž práci hodnotí sama ředitelka institutu jako výjimečnou, cyklistická, volejbalová, múzická, hudební a fotbalová.

Děčínský deník informoval v dubnu 2014 o otevření nového střediska institutu v Jiřetíně pod Jedlovou. Prozatím funguje v prostorách bývalé cukrárny, časem by se ale měla přesunout do prostornější fary. První středisko vzniklo v budově kláštera Karla Boromejského ve Filipově, další pak právě v Jiřetíně. Následovala střediska ve Velkém Šenově a Dolní Poustevně. Zatím poslední, páté, bude zřízeno v Rumburku. Sídlo Schrödingerova institutu pak můžete najít také v Rumburku, konkrétně v Palackého ulici.

Web pozary.cz se v březnu, opět tohoto roku, zmínil o výletu do Německa, který podnikly děti z Českého červeného kříže ve Šluknově, které jsou podporovány právě Schrödingerovým institutem. Tito mladí záchranáři v posledních měsících doprovází každou větší akci institutu, aby zajistili nezbytnou stanici první pomoci.

Zajímavá je i zmínka Rumburských novin o ragby kroužku v Rumburku. Ten vznikl v roce 2013 a má za sebou již první zápasy a to dokonce v mezinárodním turnaji. Sdružení přátel ragby funguje pod zkratkou ALBA a na starosti ho má Vratislav Drda.

Nutno dodat, že celé tři roky se Schrödingerův institut snaží vysvětlit, co vlastně je. Velmi obtížným úkolem bylo nadefinování, vysvětlení institutu. Dnes už většina lidí, která se někdy s institutem setkala, ví, že je to organizace pomáhající s volnočasovými aktivitami skrze celý výběžek. Je to sice velmi jednoduše řečeno, avšak pro základní orientaci to stačí.

https://www.youtube.com/watch?v=2yBNriNctww
Píseň, která člověka povzbudí. Vznikla v roce 2012 a pochází z dílny institutu.

O některých akcích už média nepsala, ale pro institut znamenaly hodně. Například „Jaro, Léto, Podzim a Zima s kočkou“. Pásmo prázdninových programů a příměstských i normálních táborů s bohatým program zaznamenalo velmi pozitivní ohlas.

https://www.youtube.com/watch?v=Z_n2HPor0jw
Video mapující Podzim s kočkou v roce 2014.

Institutu se dokonce podařilo překročit hranice České republiky. Nejdříve to byla Basketbalová Akademie Šluknovska, která se vydala na soustředění do Španělska. Na podzim letošního roku se pak uspořádal mezinárodní workshop „Umění spojuje národy“.  Mladí lidé z Německa a Česka měli možnost spolupracovat v rámci školy DJingu, výroby vlastních longboardů a fotoworkshopu.

https://www.youtube.com/watch?v=5LbXJ9Bpg8s&list=UUctP7Vd6HoHOdspXhcsFg2g
Spojuje umění národy? Ano, to rozhodně ano.

Tři roky se nedají lehce obsáhnout, protože Schrödingerův institut roste každým týdnem. Vymýšlejí se nové akce, vylepšují fungující kroužky, pořádají se soutěže a stále je kam se posouvat. Z nenápadné organizace se stal kolos valící se Šluknovským výběžkem, který pohltí všechny, co se mu připletou pod kola. A to je jen dobře.

Nejbližší akce

Další dny
Paní Mandalová 03.12.2023 Výtvarný ateliér, Třída 9. května 1386, Rumburk
Turnaj severské ligy deskových her - Bobří banda 09.12.2023 Klubovna Varnsdorf

Novinky e-mailem

Přihlášením souhlasíte
se zpracovaním osobních údajů
Volejte +420 603 245 775 nebo +420 413 034 800  •  Kontakty
Napište sekretariat@sinstitut.cz
Sídlo: Londýnská 562, 407 53 Jiříkov
Zasílací adresa: Palackého 205, 408 01 Rumburk