Volejte  +420 603 245 775   •   Kontakty

METODIKA - Inspirace pro rychlé protiútoky


20.01.2015
Druhou část své praktické ukázky Torsten Loibl, trenér německého BV Chemnitz 99 a sportovní ředitel japonské basketbalové asociace, věnoval některým základům a variantám nácviků rychlých protiútoků. Rychlý protiútok je jedním z nejpřitažlivějších způsobů hry v dnešním basketbalu, neboť je líbiví především pro diváky. Jedním z hlavních důvodů pro rychlý protiútok je však taktická limitace možností soupeře. Zamezit proměnám jeho obranných variant a také umět překonat různé typy pressů. Cílem útočícího týmu je ‚dostat míč do koše soupeře tak rychle, než se stačí vzpamatovat a začít bránit podle svých představ.
Dalším skvělým prvkem rychlého protiútoku je vytvoření početní převahy nad soupeřem. Pokaždé, kdy se dostanete do situací 2-1, 3-2, 4-3 nebo 5-4 máte početní převahu a tak i útočnou výhodu. Rychlý protiútok tyto výhodné situace vytváří. Dokonce i 2-2, 3-3 jsou mnohem příznivější situace k zakončení, než 5-5, neboť v prostoru je mnohem méně hráčů a tedy větší prostor a možnosti jeho využití.
Pokud chcete hrát rychlé protiútoky, připravte se na to, že vaši hráči musí splňovat velmi vysoké kondiční nároky. Tým prostě nemůže v rychlých protiútocích uspět, pokud není v dobré kondici. Představte si, že z náročné obrany, kdy váš tým vybojoval míč po dvojím odražení od obroučky (dohromady strávil v obraně cca 45 sekund), ve správném postavení s nízkým těžištěm, po několikerých výskocích pro míč, rychlých startech ze strany na stranu, a také rychlých zastaveních, má náhle sprintovat na maximum, skvěle ovládat míč, vyhodnotit situaci a přesně zakončit.
Úspěšný tým je agresivní a rychlý protiútok je agresivním basketbalem. Tým, který si rychlé protiútoky osvojí, přenáší souboj k protivníkovi a nutí ho reagovat. To je cesta vítězů.
Psychologické vlivy rychlých protiútoků jsou také významné. Spousta zdánlivě ztracených her byla zlomově otočena poté, co došlo k 5 rychlým zakončením. Týmy mohou být během minuty totálně zdevastovány po několika drtivých rychlých protiútocích.
Rychlý protiútok je pressovým útokem. Je tedy perfektní součástí pressové obrany, neboť na soupeře vytváří tlak po celou dobu hry.
Dovednostním základem rychlého protiútoku je tzv. speed dribble, tedy driblink, který tlačí míč před sebou, nikoli pod sebe. Hráči a hráčky by měli být schopní překonat celé hřiště na 4 dribly se zakončením. Další prvky průpravy již nabízí Torstenova ukázková cvičení:
https://www.youtube.com/watch?v=Cno8lk7jqnE
Zdroje:
ELLIS, Cliff. Coaching fast break basketball. 2nd ed. Champaign, IL: Coaches Choice, 1997.
JEŽDÍK, M. Početní převaha - hrajme rychlý protiútok, trénujme situace s početní převahou. Dostupné zde: http://www.24vterin.cz/visitor/articles/view/89.
JEŽDÍK, M. Útok do zóny ve 24 vteřinách. Dostupné zde: http://www.24vterin.cz/visitor/articles/view/42. 

Novinky e-mailem

Přihlášením souhlasíte
se zpracovaním osobních údajů
Volejte +420 603 245 775 nebo +420 413 034 800  •  Kontakty
Napište sekretariat@sinstitut.cz
Sídlo: Londýnská 562, 407 53 Jiříkov
Zasílací adresa: Palackého 205, 408 01 Rumburk