JIŽ BRZY ZVEŘEJNÍME PRAVIDELNÉ AKTIVITY NA ROK 2022/2023
  Volejte  +420 603 245 775   •   Kontakty

Každé žabky, která zahyne na silnici, je škoda


27.04.2017
Záchranáři z kroužku Všeználek spojili síly s pracovníky NP České Švýcarsko a s dětmi ze ZŠ Krásná Lípa, aby ochránili žáby mířící do rybníků v okolí Doubice před smrtelnými nástrahami na jejich cestě. A úspěch na sebe nenechal dlouho čekat.
I když se většině lidí žáby a především ropuchy nelíbí nebo se jich dokonce štítí, jedná se o jedny z neužitečnějších živočichů v našem ekosystému. Nejen, že dokáží zkonzumovat obrovské množství hmyzu, ale samy žabky jsou součástí potravního řetězce jako kořist.

Každoročně na jaře je jich při cestě ze zimovišť do jejich rodných rybníků a potoků velké množství neúmyslně přejeto především tam, kde jim trasu putování přetínají silnice.

A tak se sešla parta záchranářů. Pracovníci Národního parku České Švýcarsko a děti z Ekotýmu Základní školy z Krásné Lípy postavili v zatáčce u Obecního úřadu v Doubici žabí zábrany. Poté si žáci ZŠ vzali hlídky ve všední dny, a o víkendech přišla řada na nás - záchranáře „Všeználkovské“. A co má takový záchranář na starosti? Nejen, že žáby ze záchytných pastí vyloví a přenese do bezpečí do rybníku, musí také provést záznam – datum a čas odchytu, teplotu v době odchytu, počasí předchozího dne a noci a v neposlední řadě počet přenesených jedinců a jejich pohlaví. Statistika musí být.

A když už jsme u čísel, můžeme si naše snažení shrnout: 15 rodinných hlídek za 6 víkendových dnů zachránilo 476 ropuch obecných a 3 čolky obecné. No, není to na nás malé špunty (někteří jsme drželi žábu poprvé v životě) úspěch!?

Miroslav Brabník

Novinky e-mailem

Přihlášením souhlasíte
se zpracovaním osobních údajů
Volejte +420 603 245 775 nebo +420 413 034 800  •  Kontakty
Napište sekretariat@sinstitut.cz
Sídlo: Londýnská 562, 407 53 Jiříkov
Zasílací adresa: Palackého 205, 408 01 Rumburk