Volejte  +420 603 245 775   •   Kontakty

Expedice do Josefova Dolu aneb z Neználka Všeználkem


08.08.2017
Druhý prázdninový týden zavítala expedice Neználků až do Jizerských hor, aby se z nich postupem času stali Všeználkové. A jak taková proměna probíhá? Stačí v sobě objevit několik „rolí“.
Průzkumník
Je potřeba seznámit se s místem, kde se nacházíme, a jeho okolím. To jde mnohem snáz, pokud k tomu máme parťáky. Takže než se vydáváme prozkoumat krásnou krajinu okolo Josefova Dolu a vyzkoušet koryto potoka, který protéká celým areálem, seznamujeme se pomocí her mezi sebou.

Přírodovědec
Zmiňovaný potok a přilehlé louky jsou vynikajícím základem pro zkoumání různých vývojových stádií vodního a lučního hmyzu. Hledáme tedy všelijaké brouky, mouchy, komáry, vážky nebo šídla. A jsou jich tu opravdu mraky nejrůznějších barev, tvarů a velikostí. Učíme se i spočítat stáří stromů pomocí letokruhů. K důležitým znalostem přírodovědce patří dobrá orientace v přírodě podle kompasu. Jak jinak bychom mohli znovu navštívit místa, která zapisujeme do kroniky, a nezabloudit?

Kutil
Naši šikovnost dokazujeme při výrobě praků, lodiček, skřítků a domečku z přírodních materiálů, jejichž sběr se nám snaží překazit nevlídné počasí. Na nás jsou ale i dlouhé provazy deště krátké, a tak bez větších problémů dokážeme v dešti plnit i úkoly při honbě za pokladem. Poklad je náš!
A protože nám vyrábění šlo, vydali jsme se na celodenní výlet do Jiřetína pod Bukovkou, kde sídlí továrna na výrobu hraček DETOA. Nejenomže jsme si prohlédli jejich výstavu v Muzeu hraček, využili jsme kreativních dílem, abychom si vytvořili hračky vlastní. Ať už pro sebe nebo pro ty, kteří na nás čekají doma.

Kuchař
Program je tak nabitý, že nám vždycky vyhládne. Samozřejmě máme výbornou pravidelnou stravu v naší jídelně, ale občas si to chceme trochu zpestřit. A tak jdeme opět směr příroda a rozděláváme ohleduplné ohniště – takové, po kterém není narušena příroda a nikdo o něm po čase neví. Ani nestačíme zapisovat postup vaření a už v kotlíku nezbývá ani kapka.

Sportovec
Chceme být Všeználky, takže nám není nic cizí. Po celou dobu pobytu utužujeme tělo sportem. Někdy míčovými hrami, někdy v potoce, někdy na delších procházkách. Každý si najde své. Ale vrcholem je olympiáda v netradičních sportech, na kterou navazuje karnevalový rej.
A to je jen krátký výčet toho, jak se stát Všeználkem, stále toho na objevení čeká fůra. Na táboře jsme toho zažili mnohem víc, ale to si necháme na vyprávění pro své rodiče, babičky, dědečky a kamarády.

Nejbližší akce

Další dny
Paní Mandalová 03.12.2023 Výtvarný ateliér, Třída 9. května 1386, Rumburk
Turnaj severské ligy deskových her - Bobří banda 09.12.2023 Klubovna Varnsdorf

Novinky e-mailem

Přihlášením souhlasíte
se zpracovaním osobních údajů
Volejte +420 603 245 775 nebo +420 413 034 800  •  Kontakty
Napište sekretariat@sinstitut.cz
Sídlo: Londýnská 562, 407 53 Jiříkov
Zasílací adresa: Palackého 205, 408 01 Rumburk