Volejte  +420 603 245 775   •   Kontakty

Děti ze Šluknovska reprezentovaly Česko na světových hrách v Rakousku


01.08.2023
Třicet malých florbalistů a basketbalistů ze Schrödingerova institutu reprezentovalo koncem června Českou republiku na mezinárodních hrách mládeže v Rakousku. Zážitky byly velkolepé.
Každoročně koncem června se do rakouského městečka Klagenfurt sjíždějí na čtyřdenní sportovní hry tisíce dětí z celého světa. Letos se United World Games (UWG) zúčastnilo přes osm tisíc dětí z celé planety, od Japonska a Číny, přes celou Evropu až po týmy z Ameriky. I Česko zde mělo své zastoupení a mezi téměř tisícovkou Čechů se rozhodně neztratily děti ze Šluknovského výběžku.

„Byla to naše první účast na takto významné soutěži, a proto jsem vybral ty nejlepší sportovce ve věku 12–14 let, které v institutu máme,“ vysvětluje vedoucí týmu Jan Švarc. „Ze všech sportů, kterých jsme se mohli zúčastnit, jsme sáhli po basketbalu a florbalu, které mají ve Schrödingerově institutu nejdelší tradici a největší oblibu,“ dodává.

Oproti očekávání nebyly mezi basketbalisty, zařazeni hráči z varnsdorfských týmu, ale všechno to byly děti ze Šluknova. Florbalové týmy pak byly složeny ze sportovců šluknovských a krásnolipských. Tuto volbu vysvětluje Honza Švarc takto: „Zrovna tyto děti ze Šluknova a Krásné Lípy patří mezi nejlepší naše hráče, a to nejen herně, ale i svým poctivým a zodpovědným přístupem k tréninkovým povinnostem a týmovou a fair play hrou. Poctivě trénovaly celý rok a tak účast na těchto hrách všichni vnímáme jako odměnu za jejich poctivou celoroční práci,“ dodává.

„Naše schrödingerácké děti sice nedosáhly na stupně vítězů, ale vzhledem k opravdu tvrdé konkurenci se to dalo očekávat. Ale hrály statečně a srdnatě, nikdy nic nevzdaly a ukázaly, že toho umí opravdu dost,“ zdůrazňuje hlavní kouč.

Pro děti i jejich čtyři trenéry byla účast na UWG úžasným zážitkem a zkušeností. Už jenom úvodní a závěrečný ceremoniál před stadionem plným nadšených fanoušků, a nástup dětí ve žlutočerných barvách Schrödingerova institutu a s vlajkami České republiky nad hlavou v nich zanechal nesmazatelný a nezapomenutelný dojem. Jejich český pokřik: „Kdo neskáče není Čech!“ dlouze rezonoval celým stadionem.

„Dnes už víme jistě, že tam chceme jet příští rok zase, a že chceme sebou vzít další děti ze Šluknovského výběžku. Přáli bychom si, aby také ostatní viděly svět, poznaly nové kamarády, našly zalíbení ve sportu a aby pochopily, že za každým úspěchem stojí poctivá práce a trpělivost. A že se to vyplatí nejen ve sportu, ale i v životě,“ dodává trenér Honza. A co k této sportovní radosti říci na závěr: „Nikdy by se tyto děti na tak významnou akci nepodívaly, kdyby nám nepomohli náklady s akcí zafinancovat dárci a sponzoři. Bylo jich opravdu hodně, velkých i malých, ať již jednotlivců nebo firem, ale především město Krásná Lípa, která přispěla významnou částkou na podporu krásnolipských dětí, které se her zúčastnily. Všem těmto dárcům a podporovatelům patří náš veliký dík a naše obrovská vděčnost, protože právě tato pomoc a solidarita pomáhá našim dětem žít krásné dětství, nastavit si správné životní priority a naučit se jít si za svým cílem,“ uzavírá letošní ročník United World Games ředitelka Schrödingerova institutu Gabriela Doušová.

Akci finančně podpořilo město Krásná Lípa.

Nejbližší akce

Další dny
Narozeninový koncert 01.03.2024 Tančírna Balahala
Vernisáž Žena v ročním období 08.03.2024 Tančírna Balahala
Jarní trhy 2024 16.03.2024 Tančírna Balahala
Koncert Jazz Bakers 22.03.2024 Tančírna Balahala
Výtvarný kurz akvarelu - vážka 23.03.2024 Výtvarný ateliér, Třída 9. května 1386, Rumburk
Výtvarný kurz olejomalby - třešňový květ 23.03.2024 Výtvarný ateliér, Třída 9. května 1386, Rumburk
SWAP v Balahale 24.03.2024 Tančírna Balahala
Výtvarný kurz akryl - Dark City 20.04.2024 Výtvarný ateliér, Třída 9. května 1386, Rumburk
Výtvarný kurz olejomalby - mlýn v zahradě 11.05.2024 Výtvarný ateliér, Třída 9. května 1386, Rumburk

Novinky e-mailem

Přihlášením souhlasíte
se zpracovaním osobních údajů
Volejte +420 603 245 775 nebo +420 413 034 800  •  Kontakty
Napište sekretariat@sinstitut.cz
Sídlo: Londýnská 562, 407 53 Jiříkov
Zasílací adresa: Palackého 205, 408 01 Rumburk