Volejte  +420 603 245 775   •   Kontakty

Basketball Minikemp v BA Nymburk


01.06.2015
Poslední květnový víkend byl pro 5 vybraných členů BAŠ, a zároveň hráček a hráče TJ Slovan Varnsdorf, ve znamení velmi pokročilé basketbalové přípravy. V polabském Nymburce se nachází působiště nejúspěšnějšího českého basketbalového klubu a také jejich vlastní středisko mládeže BA Nymburk. Když jsme se dozvěděli, že pro malé děti do ročníků 2002 pořádají tréninkové soustředění za velmi příznivých finančních podmínek, chtěli jsme i našim dětem dopřát takovou intenzívní zkušenost.
Motivace byla dvojí: zajistit dětem zážitek, na který se nezapomíná a pro nás možnost nahlédnout pod pokličku mládežnické přípravy v podání české trenérské elity. Vzhledem k nadšení dětí, kterým se ani nechtělo domů, a našeho skvělého pocitu z celého tréninkového procesu, byly oba cíle rozhodně splněny. Realizační tým BK a BA Nymburk připravil opravdu nabytou a kvalitní akci, jíž si nenechalo ujít celkově 186 velmi nadaných dětí. Za BAŠ jsme nechali tutory vybrat několik nominantů, z čehož vyšly šikovné 4 dívky z týmu U12 a rozehrávač z U13.
Přímým vlakovým spojem z Rumburka jsme pohodlně dojeli tam, kde pro nás byly připraveny skvělé podmínky, počínaje od internátního ubytování s nádherným výhledem do jarního Polabí, přes přímo sousedící kvalitní sportoviště, k zážitkům v malebných koutech středověkého královského města. Ne nadarmo je Nymburk oblíbenou destinací pro tréninková soustředění nejedné české sportovní reprezentace.
Dětem jsme vybrali mobilní telefony, aby je nic nerozptylovalo od intenzity toho, co na ně čeká. Vyrovnat se nejen s cizím prostředím, ale především s neznámými, avšak pozitivně naladěnými a nadšenými trenéry představovalo jakousi výzvu. Děti se ale nechaly strhnout a jejich okamžité nadšení v nás budilo jen radost. Větší výzvou bylo obklopení silně motivovaných a velmi zdatných dětí, s nimiž bylo třeba navázat kontakt a spolupráci pro nadcházející turnaj 3 na 3. V tomto směru jde o zcela zásadní prvek formující budoucí charakter našich svěřenců.
Tréninky byly skvěle uspořádané, celý kemp nabízel 6 kvalitně vybavených sportovišť v jednom areálu, od atletické dráhy, přes gymnastická gymnázia po moderní basketbalová hřiště venku i v tělocvičnách. Na všech stanovištích minimálně dva trenéři se svými asistenty, všichni pod patronátem kapacity nejpovolanější, pod Pavlem Benešem, devítinásobným hráčským mistrem ČR, mnohonásobným českým reprezentantem, ale i úspěšným mládežnickým trenérem s mnohými zkušenostmi z NBA a NCAA první divize. Jeho zápal pro věc a otevřenost vůči nám na nás zanechala velmi silný dojem a nadšení pro budoucí práci.
Mohli jsme tak spatřit budoucnost českého vrcholového basketbalu na jednom místě. Trenér Lubomír Růžička, který dětem dopřával precizní a ukázkové vedení tréninků pokročilého zvládání míče, je optimistou českého basketbalu. Bylo to z jeho práce vidět. Pozitivně hodnotil vše, co na kempu probíhalo s přesahem do koncepčního plánování naší Basketbalové akademie. Ta by svou činnost měla rozhodně zaměřovat na dosažení takové úrovně přípravy, která bude propojitelná a návazná na požadavky vrcholových a nejkvalitnějších trenérů, mezi něž Lubomír rozhodně patří. Jedině tak můžeme zajistit, že se naše děti v republikové konkurenci svých vrstevníků neztratí. Kdo ví, třeba se jim podaří překonat naše hranice, nastavená buď v myslích, nebo na mapě, a vycestují ke studiím do zámoří, spojeným s nejvyšší basketbalovou sportovní přípravou.
A jak se našim dětem dařilo v herní konkurenci na celém turnaji?
Holky byly rozděleny do klučičích týmů a jednou se nám sešli dva zástupci v týmu, který skončil celkově čtvrtý. Nemalý úspěch čekal i hráčku obklopenou mimořádně šikovnými a spolupracujícími kluky, kteří s ní dokázali vybojovat druhé místo s jednou jedinou porážkou! To, že se naše děti mohly takto dobře zapojit, je jedna věc. Zajistit jim ale, aby jim v budoucnu neujel vlak nejlepších vrstevníků, si žádá velké nároky na profesionální vedení jejich sportovní přípravy v našem regionu působnosti. Spolupráce s vrcholovými kluby a účast na podobných rozvojových akcích je k tomu očividně skvělým prostředkem. Dětem se ani nechtělo domů, což bude pro budoucí motivaci k účelnému využití jejich volného času určující.
Pro nás šlo o neméně silný a inspirující zážitek, který jsme dětem mohli nabídnout za velmi zvýhodněných cenových podmínek, a to nejen díky finančnímu příspěvku od Schrödingerova institutu, ale také díky vstřícnému úsilí organizátorů z BA Nymburk, kteří nám zajistili opravdu královské podmínky účasti.
Odpozorované prvky celého minikempu hodláme okamžitě zužitkovat v námi připravovaném minikempu pro nejmladší trénující členy BAŠ, který proběhne v termínu od 12. do 13. června 2015 v Rumburku.

Novinky e-mailem

Přihlášením souhlasíte
se zpracovaním osobních údajů
Volejte +420 603 245 775 nebo +420 413 034 800  •  Kontakty
Napište sekretariat@sinstitut.cz
Sídlo: Londýnská 562, 407 53 Jiříkov
Zasílací adresa: Palackého 205, 408 01 Rumburk