Slider 1Slider 2Slider 5Slider 6

NOVÁ KOLEKCE SI OBLEČENÍ

 

» KUPUJ ZDE


Schrödingerův institut se zapojil do projektu Dobromat

Pokud nakupujete na internetu a chcete nás při tom zároveň podporovat, zde máte možnost.

» více informací

» nakupovat a podpořit

 

Obleč se do žlutého

Všechny tyto SI vychytávky můžete pořídit v kanceláři sekretariátu,
Palackého 205, Rumburk.

» ceník


Nenechte si ujít, co se bude konat!

A nebo se podívejte na to, co se dělo.

» více informací

Schrödingerův institut uklidil zapomenutý hřbitov ve Filipově

Schrödingerův institut vyčistil a opravil starý zapomenutý německý v Jiříkově ve Filipově, který od konce druhé světové války zarůstal trávou a chátral. Lidé ze Schrödingerova institutu odvezli z bývalého pietního místa tuny odpadků, posekali trávu a náletové dřeviny, uklidili popadané větve, narovnali náhrobky a hřbitov vyčistili.

„Ctíme minulost tohoto místa a památku těch tisíce mrtvých Němců, kteří zde odpočívají,“ uvedl ředitel institutu ThMgr Jiří Čunát. Ten dal dohromady skupinu dobrovolníků včetně několika místních Romů, s nimiž společně na hřbitově pracoval od konce minulého roku až do současnosti. Město Jiříkov vyšlo institutu vstříc a zapůjčilo mu pozemky se hřbitovem na dobu neurčitou. Institut toho využil a během prázdnin zde vybudoval odpočinkovou zónu s lavičkami a dřevěným portálem, který má symbolizovat bránu mezi minulostí a budoucností, mezi světem živých a mrtvých. Dřevěný portál a návrh parkové úpravy zpracoval student architektury Matěj Čunát.

„Naším snem je, aby na těchto hrobech znovu kvetly kytky, aby zde bylo čisto a uklizeno, aby hřbitov byl opět důstojným místem odpočinku,“ říká Jiří Čunát.

„Na osudu hřbitova se projevila poválečná nenávist k Němcům. Jejich náhrobky jsou zničené, povalené, hroby jsou neudržované. Snažili jsme se najít jména těch, kteří zde byli pohřbeni, ale zatím se nám to příliš nepodařilo, známe jen dvacet jmen z tisíce,“ říká Jiří Čunát. Proto by byl rád, kdyby se potomci těchto německých obyvatel, ozvali a podělili se o své informace. „Přivítáme jakékoliv informace o zdejších obyvatelích, budeme rádi i za fotografie a další dokumenty. Potěšilo by nás, kdyby se nám potomci zdejších lidí ozvali a pomohli nám vrátit hřbitovu duši,“ vysvětluje ředitel Schrödingerova institutu.

Schrödingerův institut je společenstvím lidí ze Šluknovského výběžku, kteří se snaží pomáhat lidem kolem sebe, lidem chudým, sociálně vyloučeným, hendikepovaným, Romům, starým lidem, matkám s dětmi, ale také vydatně podporuje i sportovní, společenské a kulturní aktivity všech lidí žijících ve Šluknovském výběžku.

Zřizovatelem Schrödingerova institutu je Biskupství litoměřické. Institut byl založen v roce 2011 a dnes má již necelých pět tisíc členů.