AKTUÁLNÍ OPATŘENÍ COVID 19 | VÍCE INFORMACÍ ZDE
  Volejte  +420 603 245 775   •   Kontakty

Schrödihraní – léto 2021–2 (23. -27. 8. 2021)


09.09.2021
Letní prázdniny, pondělí 23. srpna, 8.00, Schrödihranííí. Jupí! Schrödingerův herní klub startuje další týdenní příměstský tábor plný deskových a karetních her. To znamená 40 hodin hraní!
Prvním startovním dnem se prostřednictvím Machi Kora, pravidlově jednoduché, svižné, chytlavé, budovatelské hry, ocitáme v kůži starosty města. Naším úkolem je zajistit jeho co největší rozvoj. Z řad občanů se objevuje hromada různých požadavků: chtějí práci, zábavný park, továrnu na sýr, kavárnu, stadion, a dokonce zaznívají hlasy po rozhlasové věži. Odvážné požadavky, vezmeme-li v úvahu, že se město v současné době skládá z obilného pole, pekárny a jedné hrací kostky.

Po obědě se s Kartami mrtvého muže vžíváme do kůže pirátů bažících po co největší kořisti pod sluncem. Klíčovým mechanismem každého kola ve hře je otáčení karet z vrchu balíčku a využití schopností daných karet. Hra je plná riskování a napětí. Vaše kolo končí, jakmile vyložíte jeden ze symbolů podruhé. Pak přijdete o vše, co jste doposud získali. Právě ve správném rozhodnutí, kdy ještě hrabat karty a kdy přestat, je největší dilema této hry. Ovšem ve zdrženlivosti zdejší strategie též netkví, protože pokud jste příliš opatrní, odvážnější protihráči vás lehce přebijí silnějším a úspěšnějším tahem.

V úterý, kdy na stůl přichází samostatně hratelné rozšíření legendární strategické deskové hry Carcassonne - Carcassonne: Safari, podnikáme výpravu do africké savany pozorovat tamní zvířenu – slony, žirafy, lvy, opice a zebry. Postupně vykládáme jeden po druhém karty s motivy krajiny – buš, savana, pěšina, baobab a napojujeme je na stále se rozšiřující mapu. Body se započítávají jak v průběhu hry, tak na jejím konci, a proto je vítěz znám až po konečném sčítání. Po několika odehraných partiích, jsme se shodli, že se jedná o jedno z nejlepších tematických úprav této hry.

Další den se přesouváme do parku před budovou městské knihovny, abychom se utkali ve hře Mölkky, kterou s oblibou hrávali Vikingové. Hra je vhodná pro každého bez rozdílu věku, pohlaví a fyzické zdatnosti. Jedná se o původní finskou kolíkovou hru s jednoduchými, ale důvtipnými pravidly. Hází se házecím kolíkem na dřevěné kuželky ze vzdálenosti zhruba tří metrů. Body dostáváte buď za počet sražených kuželek, nebo v hodnotě čísla samostatně sražené kuželky. Kuželky se staví na místě, kam se zakutálí. Zvítězí ten, komu se jako prvnímu podaří získat přesně 50 bodů. Kdo však limit překročí, tomu klesá skóre na polovinu, tj. 25!

Po rizotu k obědu se ve zbývajícím čase pouštíme za hrdiny české karetní hry Scratch Wars, kterou každý účastník obdržel sponzorským darem. Jedná se o netradiční, rychou karetní hra, ve které se dva hráči utkají v bitvě. Každý hráč má své hrdiny a karty zbraní. Všechny karty mají stírací povrch a teprve jeho setření hráč objeví, jakého získal hrdinu nebo zbraň. Každá karta je unikátní, tento fakt zajišťuje jedinečné jméno a atributy hrdiny, které jsou náhodně generovány v rámci vymezených intervalů tak, aby hra zůstala vyvážená. V soubojích používá unikátní herní systém, kde hráč místo klasické kostky používá točnu zbraně. Kolečko zbraně se přiloží na tyčku, jež slouží i jako počítadlo životů, a švihem se uvede do pohybu. Tah se následně vyhodnotí na základě vytočeného efektu. Těžištěm hry je risk management a strategie použití efektů v tahu.

Dalším dnem se s dětmi díky jednoho z nejnovějších samostatně hratelných tematických rozšíření populárních Osadníků z Katunu ocitáme v Říši Inků. V době předkolumbovské Ameriky, kde v jihoamerických horách zakládáme vesnice a města. Věnujeme se obchodu s kokou, rybami a peřím. Rozšiřujeme svou síť silnic a zlepšujeme se v boji. Příběh se odehrává ve třech érách. Civilizace povstanou a zase zaniknou. První stavby pohltí divoká džungle, čímž vzniknou atraktivní území pro vesnice konkurujících kmenů. Dynamika hry se tak v průběhu partie zajímavě proměňuje, což vyžaduje, abyste neustále přizpůsobovali svoji strategii aktuální situaci.

Závěrečný den hned po ránu obsazují naši klubovnu armády ještěřích humanoidních národů Yrsa a bojových mnichů Čchun-laj. Pro všechny krvechtivé bojovníky se totiž chystá dlouho očekávané klání ve hře Siegestorm. Siegestorm je hra plná neustávajícího boje pro jednoho až čtyři hráče. Armády se vrhají proti sobě a střetávají se s nepřátelskými obránci ve snaze protivníka nadobro vyčerpat. Jedná se o svižnou a graficky velmi hezky provedenou hru se zajímavým herním mechanismem. Vy se stáváte veliteli, před nimiž leží nelehká rozhodnutí. Každá karta ve vašem balíčku může být použita několika způsoby a rozhodnutí, který způsob zvolíte, bývá někdy riskantní, někdy bolestivý a někdy obojí. Abyste ve hře uspěli, musíte zdroje svého nepřítele vyčerpat dříve, než se to samé přihodí vám.

Příměstský tábor nám utekl jako voda. Celou akci provázela pohodová a přátelská atmosféra. Každý z účastníků si domů odnesl novou deskovou hru jako odměnu. Schrödingerův herní klub děkuje Restauraci v parku za občerstvení, firmě Notre Game za sponzorský dar v podobě karet účastníkům, firmám Albi a Mindok za zapůjčení herních setů a poskytnutí odměn do turnajů.

Závěrem Schrödingerův herní klub zve nejen všechny nadšence a milovníky moderních her, ale i nováčky na Schrödihraní – podzim v termínu 27. - 29. října.

Realizace Letních táborů byla podpořena Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Novinky e-mailem

Přihlášením souhlasíte
se zpracovaním osobních údajů
Volejte +420 603 245 775 nebo +420 413 034 800  •  Kontakty
Napište sekretariat@sinstitut.cz
Sídlo: Londýnská 562, 407 53 Jiříkov
Zasílací adresa: Palackého 205, 408 01 Rumburk