Slider 1Slider 2Slider 5Slider 6

 

 

Kancelář SI uzavřena

od 21. 12. do 1. 1. 2018


Schrödingerův institut se zapojil do projektu Dobromat

Pokud nakupujete na internetu a chcete nás při tom zároveň podporovat, zde máte možnost.

» více informací

» nakupovat a podpořit

 

Obleč se do žlutého

Všechny tyto SI vychytávky můžete pořídit v kanceláři sekretariátu,
Palackého 205, Rumburk.

» ceník


Nenechte si ujít, co se bude konat!

A nebo se podívejte na to, co se dělo.

» více informací

Představte si, že jste šnek!

21. 9. 2017 16:58

A taky si představte, co by šnek udělal, kdyby přišel o ulitu? Nebo kdyby na ní spadl z výšky? A co udělá divák Science café? Představí si to! To a mnohem víc. O tom se včera přesvědčili návštěvníci rumburské Balahaly, kde se v podvečer při svíčkách konala první přednáška v rámci Science café nejen v Balahale, ale i v Rumburku a celém Šluknovském výběžku. Ten, kdo odstartoval rumburský projekt Science café, nebyl nikdo jiný a nikdo menší, než přední český vědec a okouzlující popularizátor vědy, fotograf a mikrofotograf, hydrobiolog a dronoletec Petr Jan Juračka.

Krom toho, že Petr ve svém výkladu mluvil o motýlech, jejich vůních, barvách a jejich špatném zraku, o šnecích a šnečích schopnostech vyskočit z letadla a nezabít se, o fotografování v ZOO Praha, třeba v akváriu s anakondou a jedovatou trnuchou, nebo za uchem ležícího slona, prokládal svou přednášku neméně důležitými a zajímavými průpovídkami ze svého života, z cest které podstoupil, i z těch, které nepodstoupil, vyprávěl o fotografování a strastech s tím spojených, které ho sice doprovázejí, ale jen tak nerozházejí, mluvil o svém výstupu na druhou nejvyšší horu světa K2, a o tom jak mu nečekaně a svévolně uletěl dron kamsi do Číny. Řekl toho tolik zajímavého, až autorku tohoto článku pálí o tom psát, protože to nejde předat všechno jen přes papír, protože toto by měl každý vidět a slyšet na vlastní oči i uši.

Po dvou a půl hodinách, kdy už to vypadalo, že se přednáška blíží ke konci, se ale obratem ruky vše změnilo. K velkému překvapení a radosti všech padesáti účastníků prvního Science café v Rumburku, a nakonec i samotného Petra Jana Juračky, se návštěvníci Balahaly ocitli v roli publika absolutně neplánované předpremiéry filmu, který Petr natočil při výstupu na K2. Tak jsme jako pátí na světě, po Petru Juračkovi a jeho manželce, horolezkyni Kláře Kolouchové a režisérce filmu Sylvě Dymákové, viděli v Rumburku film „K2, Klára a Krásno,“ a to jen tak, pro radost.

S plnou hlavou informací, s bolavým břichem od smíchu, s otevřenou pusou a údivem, co ten malý mladý muž před námi umí, co prožil, a že to pořád ještě zvládá, jsme před desátou hodinou večerní odcházeli z tančírny.

První Science café se nemohlo vydařit lépe, děkujeme všem, kteří tu byli, kteří ochutnali naše kafe, všem kteří přijít nemohli, ale mysleli na nás, děkujeme Petrovi a děkujeme Hance Valentové, že nás před půl rokem přijala v jedné pražské kavárně a navázala s námi tuhle začínající spolupráci.

O dalším Science café vás budeme informovat a budeme se na vás těšit.

Kdo je to Petr Jan Juračka?

Vědec a popularizátor vědy Petr Jan Juračka se narodil s tak špatným zrakem, že jeho rodičům lékaři tvrdili, že patrně oslepne úplně. Nyní je z něho nadaný fotograf se specializací na vědeckou mikrofotografii a také úspěšný hydrobiolog. Lidem, kteří nejsou vědci, pak přibližuje vědu velmi originálním přístupem – s nadsázkou a vtipem říká, že aby mohl člověk dělat popularizaci vědy, měl by být něco mezi vědcem a klaunem.

Více informací: http://petr.juracka.eu/

Co je to science café?

Science Café je cyklus neformálních diskusí s vědci v příjemných prostorách kaváren. Od roku 2008 vystoupilo na Science Café přes 200 úspěšných českých vědců napříč mnoha obory.

Science Café v České republice inicioval zapsaný spolek Otevíráme a v současnosti se pod jeho záštitou konají Science Café ve více než 15 městech po celé ČR.

Více informací: http://www.sciencecafe.cz/


Fotogalerie

fb-link-science-cafe-probehlo.jpg
dsc02067-2.jpg
dsc02068-2.jpg
dsc02069-2.jpg
dsc02070-2.jpg
dsc02073-2.jpg

SCIENCE CAFE PŘEDNÁŠKA PETR JAN JURAČKA RUMBURK TANČÍRNA BALAHALA

<  >

Rychlé zprávy

» Zima s kočkou 2018 hlásí STOP STAV!

Banner

Registrace do Schrödingerova institutu

Plánované akce
Přihlášky na akce

» odhláška z akce SI

» Dolomity 2018

Dobromat.cz - Každým nákupem pomáháte

Napsali o nás

» 24/3/16 Schrödingerova Koťata předběhla s oslavou Velikonoce

» 20/9/17 Podzimní den - Monkeypark